Całkowicie za darmo
Ogromny wybór kategorii
Same najlepsze blogi

Zwierzęta - inne

2.jpg

By Michael Day (Lion pose) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons Nie ma konsensusu czy można tę grupę lwów kwalifikować jako osobny podgatunek (Panthera leo krugeri), ale co jest istotne, to każda para krzyżujących się „normalnych” lwów z tamtego regionu ma szansę na stworzenie białego potomka, choć „oryginalne lwy” są po prostu zwyczajnymi lwami afrykańskimi.

Ew. biały osobnik powstały po uwydatnieniu się mutacji nie będzie osobnym gatunkiem czy rasą lwa, tak jak ruda osoba nie jest osobnym gatunkiem czy rasą człowieka. Lwów w tamtym regionie, będących potencjalnymi rodzicami białych lwów żyje obecnie ok. 2000 i nie ma mowy o potencjalnym wyginięciu białych lwów czy krytycznym zagrożeniu, póki żyją lwy normalne mogące białych potomków spłodzić. Tak jak nie ma mowy o wyginięciu rudych osób, póki żyją szatyni mogący rude osoby spłodzić (z góry przepraszam rude osoby za te porównaniu, ale uproszczenie tematu tego wymaga :0).

Z białymi tygrysami sprawa wygląda bardzo podobnie – w tym przypadku białego tygrysa może spłodzić dowolna para tygrysów bengalskich, a tych na wolności jest ok 2000, w niewoli pewnie z 5x tyle.

Faktem jest, że osobniki z mutacją barwy są w naturze bardzo rzadkie. Naturalne ubarwienie osobnika danego gatunku nie jest dziełem przypadku tylko efektem długotrwałego działania ewolucji i przystosowania danego gatunku do takich a nie innych warunków. Białe lwy i tygrysy w naturze nie występują powszechnie, bo ta mutacja nawet jak nie jest bardzo szkodliwa, to po prostu nie jest lepsza od stanu przed mutacją.

Przez rzadkość tej zmiany ubarwienia, nieliczne osobniki w XX wieku były z natury przejmowane przez ludzi i odchowywane. Były unikatowe, ludzie chcieli więcej i po pewnym czasie doprowadzili do tego, że jest ich więcej dzięki pewnej cesze wynikającej z genetyki. Jeśli skrzyżujesz ze sobą dwa białe tygrysy czy lwy, to otrzymasz kolejne białe tygrysy lub lwy. Jako jednak, że były unikatowe, a porywane z natury były mioty a nie pojedyncze osobniki, to właściwie cała historia białych lwów i tygrysów w niewoli zaczyna się od chowu wsobnego (po ludzku – kazirodztwa).

Historia rozmnażania białych tygrysów zaczyna się kilkadziesiąt lat wcześniej niż białych lwów, ale wg doniesień wygląda bardzo podobnie – znaleziony miot rozmnażano między sobą, jeśli później udało się znaleźć kolejne osobniki, to wrzucano je do tego tygielka, braci rozmnażano z siostrami, rodziców z dziećmi, i zrobiono tym lwom i tygrysom coś na kształt fabuły „Gry o Tron”.

Gdy okazało się później, że pierwsi „rozmnażacze” mają monopol na jedyne na świecie białe lwy i tygrysy, i że jest bardzo dużo osób gotowych zapłacić kolosalne sumy za unikatowe zwierzęta, hodowla rozkręciła się i białe osobniki powstałe z ekstremalnego chowu wsobnego ruszyły do odbiorców na całym świecie. Jeśli Ci również chcieli się podpiąć pod biznes i zamawiali parę osobników do rozrodu, to również krzyżowali te osobniki między sobą i od tego powstawały kolejne odnogi. Obecnie żyjące w niewoli białe lwy i tygrysy to wynik chowu wsobnego wywodzącego się z kilku osobników – i jest to problematyczne o tyle, że ekstremalny chów wsobny owocuje wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi u zwierząt. Jak wspomniałem wcześniej, organizacje zrzeszające wiele ogrodów zoologicznych zakazały rozmnażania tych zwierząt (link:

W 2011 roku, stowarzyszenie zrzeszające amerykańskie ZOO zakazało swoim członkom rozmnażania białych lwów i tygrysów. Europejski odpowiednik, EAZA, również nie pozwala na to członkowskim ogrodom. Białe lwy i tygrysy stały się domeną prywatnych „ZOO” i cyrków – czemu tak się stało? Czym tak właściwie są białe lwy i tygrys, jak [...]
wt, Cze 13, 2017
Source: http://animalus.blog.pl
Szczury przestają kojarzyć się jedynie z wysypiskami śmieci, brudem i chorobami. Coraz większa liczba osób przygarnia pod swój dach sympatyczne, mądre i niezwykle czyste szczury hodowlane, które stają się wiernymi towarzyszami życia. Jak przygotować dom dla szczura? Szczury hodowlane w niczym nie przypominają swoich dzikich towarzyszy – no może wyglądem, ale [...]
wt, Mar 28, 2017
Source: http://zwierzosfera.pl
Bo mnie googel raczył wnerwić i szukam miejsca w sieci dla siebie. Dla wszystkich, którzy nie widzą… i jeszcze jedno Jak z jakością??? Hmmm… chyba nie najlepiej [...]
wt, Lis 29, 2016
Source: http://zkolowrotkiemwsrodzwierzat.blog.pl