Age of empires 2 – porady dla początkujących graczy

Age of empires przez wielu uznawana jest za najsłynniejszą strategię w historii gier. Oto garść porad dla początkujących graczy, którzy przymierzają się do standardowej rozgrywki na mapach losowych – rozpoczynają grę we wczesnym średniowieczu, posiadają kilku wieśniaków i zmierzają do wybudowania potężnej (silnej) cywilizacji:

– skoncentrujmy się w pierwszej fazie gry na pozyskaniu drewna oraz żywności. Używajmy tych zasobów do tworzenia kolejnych wieśniaków i budowy domów. Wszystkich nowych wieśniaków kierujmy od razu do zbierania drewna oraz żywności. Na początek zbierzmy tylko tyle drewna, ile musimy zużyć na domy i na dwa budynki potrzebne do przejścia do Ery Feudalnej.

– zbierajmy żywność z zarośli znajdujących się w pobliżu miasta. Zbudujmy obok młyn, dzięki czemu zbiory ulegną przyspieszeniu. Analogicznie zbudujmy obozowisko drwali obok lasu oraz obozowisko górników obok kopalni.

– zbudujmy młyn oraz koszary. Potrzebujemy tych dwóch budynków do rozpoczęcia Ery Feudalnej, dodatkowo koszary są wymagane do budowania bardziej zaawansowanych budowli w następnych erach.

– kiedy w polu widzenia pojawi się owca, kliknijmy wieśniaka, a następnie prawym klawiszem kliknijmy owcę. Wieśniak zapędzi ją w pobliże młyna albo miasta, gdzie zostanie przerobiona na żywność. Możemy również kliknąć samą owcę, a następnie prawym klawiszem młyn albo miasto. Wówczas zwierzę uda się na rzeź.

– stwórzmy wielu wieśniaków (10 do 15 w samym wczesnym średniowieczu).

– wyślijmy swoich zwiadowców, by przeszukali mapę celem odkrycia kolejnych źródeł surowców, zlokalizowania wrogich miast oraz znalezienia strategicznych miejsc do budowy murów oraz wież. Odkryjmy jak największy fragment mapy, aby mieć baczenie na poczynania wroga.

– poczekajmy z wydobyciem złota i kamienia do Ery Feudalnej, ale zbierajmy cały czas drewno.

– w Erze Feudalnej zbudujmy kilka gospodarstw. Budujmy je najbliżej siebie, a także tuż obok młyna i miasta. To zmaksymalizuje zbiory i skróci do minimum czas potrzebny na dostarczenie zasobów do miejsca składowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli także szybciej je odbudowywać, kiedy staną się ugorami.

– kliknijmy klawisz „Bezczynny wieśniak” (obok minimapy, w prawym dolnym rogu ekranu) albo naciśnijmy KROPKĘ (.), aby odnaleźć wieśniaków, którzy nie pracują.

– naciśnijmy PRZECINEK (,), by odnaleźć jednostki wojskowe bez przydziału.

– atakujmy wszystkimi siłami jakie mamy do dyspozycji.

– ulepszajmy pancerze oraz siłę ataku naszych jednostek w kuźni od samego początku Ery Feudalnej.

– jeśli zostaniemy zaatakowani, uderzajmy w dzwon miejski, aby zwołać wieśniaków i ulokować ich w budynkach, gdzie będą bezpieczniejsi.

– uczmy się strategii, śledząc posunięcia jednostek komputera. Aby obserwować gracza komputerowego, przed rozpoczęciem gry wybierzmy opcję Wszystko widzialne (na liście mapy w Ustawieniach gry dla trybu jednoosobowego Mapy Losowej). Jeśli to zrobimy, będziemy widzieli, w jaki sposób komputer buduję swoją cywilizację.

– budujmy mury oraz wieże, aby chronić nasze miasto przed atakami wroga. Przeszukajmy mapę, by znaleźć tereny łatwe do ogrodzenia (na przykład pomiędzy lasami albo na mieliznach).

1 thought on “Age of empires 2 – porady dla początkujących graczy

Dodaj komentarz