Smoczek dla noworodka – co warto wiedzieć?

Wybór smoczka dla noworodka nie jest łatwym zadaniem. Istnieje również wiele opinii na temat smoczków, ich wpływu na dziecko oraz wątpliwości, kiedy zacząć go stosować i podawać dziecku.
Co warto wiedzieć na temat wyboru smoczka dla noworodka?

Po co dziecku smoczek?

Noworodek posiada bardzo silną potrzebę ssania, która pojawia się już w życiu płodowym dziecka. Dzięki temu odruchowi dziecko potrafi uzyskiwać pożywienie, które jest mu niezbędne do przetrwania. Jest to odruch pierwotny pozwalający noworodkowi przetrwać.
Ssanie ma również szereg innych funkcji oprócz karmienia, bo zapewnia malcowi poczucie bezpieczeństwa, bliskości lub zwyczajnie uspokaja dziecko. W praktyce niestety nie zawsze możliwe jest trzymanie noworodka nieustannie przy piersi, stąd wielu rodziców decyduje się na wybór smoczka np. aby łatwiej usypiać dziecko.

Kiedy stosować smoczek

Warto podkreślić, że smoczek nie jest rozwiązaniem zastępczym i nie powinno się go często stosować. Z różnych powodów np. możliwości wystąpienia wady zgryzu. Można wykorzystać go w sytuacjach trudnych, na przykład, gdy dziecku trudno jest się uspokoić. Często korzystają z niego rodzice, których dzieci mają bardzo dużą potrzebę ssania. Należy jednak pamiętać, aby potem stopniowo oduczyć dziecko korzystania ze smoczka – można zrobić to np. przed pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych u niemowlęcia.

Jak wybrać smoczek dla niemowlaka?

Okazuje się to niełatwym zadaniem. Istnieje na rynku wielu producentów, a kształty i modele różnią się od siebie i pozornie „nie widać różnicy”. Na co zwrócić uwagę?
Warto sprawdzić, z czego wykonany jest smoczek. Mamy co najmniej dwa rodzaje materiałów: smoczek kauczukowy oraz silikonowy. Ten pierwszy jest bardziej plastyczny i przypomina matczyną pierś. Ten drugi natomiast jest twardszy i mniej elastyczny. Zaletą pierwszego jest często anatomiczny kształt, ale łatwiej ulega odgnieceniom (co może wpływać na wadę zgryzu). Smoczek silikonowy jest twardy, ale trudniej go odkształcić, czyli powodować tym samym ryzyka wystąpienia wady zgryzu. Z tym smoczkiem również należy uważać przy wyborze, ponieważ trzeba rozważyć, jaki kształt smoczka jest tym, który będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

Higiena, edukacja i ważne informacje

Na koniec warto poświęcić trochę czasu, aby poczytać na temat higieny smoczka, sprawdzić informacje u producentów oraz opinie rodziców (to często bardzo dobry drogowskaz).
Warto czasem dopłacić, ale kupić produkt, który zapewni dziecku bezpieczeństwo, będzie posiadał odpowiednie atesty i będzie właściwy dla jego wieku.