Instrumenty klawiszowe – rodzaje i przykłady

Do instrumentów klawiszowych należy  bardzo szeroka grupa instrumentów muzycznych, które charakteryzują się tym, że muszą mieć klawiaturę.

Jest ona potrzebna, aby po naciśnięciu klawisza lub klawiszy instrument wydał określony dźwięk.

Instrumenty klawiszowe – co to takiego?

Są to instrumenty, które po naciśnięciu klawisza na klawiaturze bądź przycisku pozwalają wydać określone dźwięki w wielu różnych tonach i w krótkim odstępie czasu. Uniwersalność instrumentów klawiszowych daje bardzo wiele możliwości niezależnie od gatunku muzycznego.

Rodzaje instrumentów klawiszowych

Należą do nich instrumenty z różnych grup, które można podzielić na:

  • idiofony uderzane;
  • aerofony;
  • dęte np. akordeon;
  • chordofony młoteczkowe np. organy;
  • chordofony szarpane;
  • elektrofony elektromechaniczne;
  • elektrofony elektroniczne np. pianina cyfrowe.

Popularne instrumenty klawiszowe

Organy

Wydają bardzo donośne i czyste dźwięki. Można je spotkać m.in. w kościołach.

Fortepian

Instrumenty strunowo klawiszowe, które posiadają struny rozpięte na stalowej ramie uderzane przez wbudowane młoteczki. Po naciśnięciu klawisza młoteczek uderzy w strunę i wyda określony dźwięk zależny od siły nacisku na klawisz. Wielu wybitnych kompozytorów tworzyło swoje dzieła na fortepianie.

Keyboard

Pozwalają na grę z automatycznym akompaniamentem. Mają bardzo bogatą bibliotekę dźwięków, dzięki czemu są w stanie zastąpić nawet kilka grających osób. Instrumenty te posiadają  klawiaturę, moduł akompaniamentu, moduł brzmieniowy i wyświetlacz.

Pianina cyfrowe

Przypominają zwykłe pianina i są ich nowocześniejszą wersją z tą różnicą, że są podłączone do prądu. Pozwalają odwzorować dźwięki z klasycznego pianina, ale są bardziej mobilne i nie wymagają strojenia.

Syntezatory

Instrumenty klawiszowe wykorzystywane w muzyce popularnej. Pozwalają imitować dźwięki organów, gitar, instrumentów dętych i kilku innych instrumentów akustycznych i elektrycznych.

Więcej o różnych instrumentach muzycznych przeczytasz w portalu https://muzykaonline.pl/.