Cechy charakterystyczne jesieni

Jedną z najbardziej oczekiwanych i najbardziej lubianych przez ludzi pór roku jest jesień. Powodów jest wiele, ale głównie dlatego, że pogoda robi się chłodniejsza, znów można nosić ciepłe ubrania i zbliżają się ważne tradycyjne wydarzenia, takie jak: Święto Zmarłych i oczywiście Boże Narodzenie i Sylwester.

Jesień zaczyna się 22 września i trwa do 21 grudnia, kiedy to zaczyna się zima. Niektórzy ludzie uwielbiają lato, ale rzeczywistość jest taka, że wiele osób z niecierpliwością oczekuje nadejścia jesieni.

Wielu autorów przywołuje jesień w książkach, wierszach i piosenkach. Jest to pora roku słynąca z czasu zbiorów, kolorowych liści, chłodnych temperatur i ciemnych nocy. Poniżej zobaczymy, jakie inne cechy charakterystyczne są charakterystyczne dla tej pory roku:

Drzewa przygotowują się do zimy. Niewątpliwie jedną z najbardziej reprezentatywnych zmian, jakie niesie ze sobą jesień, są liście na drzewach, które zaczynają się zmieniać w ramach przygotowań do zimy. W zimie nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego, aby fotosynteza mogła zachodzić, więc gdy jesienią dni stają się krótsze, drzewa zaczynają wyłączać swoje systemy produkcyjne i zmniejszać ilość chlorofilu w liściach. Gdy nie ma chlorofilu, inne związki chemiczne stają się bardziej widoczne. Za czerwone i żółte kolory jesieni odpowiedzialne są flawonoidy, karotenoidy i antocyjany. Ponadto, substancje te mają również wpływ na nadawanie koloru innym elementom, na przykład marchewce lub żółtku jajka. Jesień jest również wielkim okresem zbiorów owoców i warzyw. Przeczytaj więcej o darach natury, jakie oferuje jesień.

Zmienia się pora dnia, dni są krótsze. Równonoc jesienna to czas, który sygnalizuje zmianę pór roku. Słowo równonoc pochodzi od łacińskiego equi, czyli równy, i nox, czyli noc. Jest to czas, kiedy dzień i noc są równej długości. Kiedy zaczyna się ta pora roku, noce zaczynają się wcześnie i stają się dłuższe niż dni.

Jest to czas, kiedy większość ludzi się zakochuje. Wykazano, że jesienią zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wzrasta poziom hormonów, co sprawia, że są oni bardziej podatni na znalezienie partnera.