Myślisz, że w XXI wieku kaligrafia to przeżytek? Bardzo się mylisz

Kaligrafia to coraz popularniejsze hobby. Wiążą się z tym takie czynniki jak coraz większa dostępność materiałów kaligraficznych, coraz więcej udostępnianych na ten temat treści w Internecie, ale też narastająca chęć pięknego pisma. W końcu teraz, kiedy większość czasu korzystamy z komputerów, więcej osób boryka się z problemem choćby czytelnego pisma. Nie mówiąc już o kaligrafowaniu.
Umiejętność ta staje się więc niejako łatwiejsza w zdobyciu, ale na podstawie naszego społeczeństwa – unikalna, interesująca i przydatna.

Po co komu kaligrafia?

Możesz się zastanawiać co daje umiejętność kaligrafowania. Oprócz tego, że ładnie piszesz, pozornie nic. Jednak wystarczy tylko chwila, a już znajdzie się nawet kilka zastosowań dla takiej umiejętność.
Prosta sytuacja, jak podpisanie kartki prezentowej, czy takiej na święta. Czy u Ciebie w domu też robi się to na sam koniec i zawsze jest problem kto ładniej pisze?
Albo napisanie dedykacji w podarowanej książce, podpisanie listu, czy wykonanie estetycznej pracy do ozdobienia pokoju.
W tym wszystkim może pomóc kaligrafia. Nie wspominając już o tym, że z wykonywania kaligrafowanych kartek, zaproszeń czy liścików można zrobić dochodowy biznes. I oczywiście, można takie pięknie napisy wydrukować, ale czy to będzie miało w sobie tyle piękna, elegancji i uroku co odręczne pismo?

Jak nauczyć się kaligrafować?

Nauka kaligrafii może wydawać się skomplikowana. Wymagane są bowiem odpowiednie narzędzia, technika i papier, a także potrzebna jest odpowiednia wiedza.
Kluczem przy kaligrafii są bowiem bardzo małe detale, jak dobranie narzędzi do pożądanego efektu, technika trzymania pióra, nacisk wywierany na stalówkę.
Taką wiedzę oczywiście możemy znaleźć na Internecie. Wiele materiałów o kaligrafii jest bowiem udostępnianych codziennie.
Jednak wiele z nich jest niepewne, bądź przekazywane w sposób niejasny.
Dlatego dobrą opcją jest pójście na kurs kaligrafii. Nie są one stosunkowo drogie, a oferta z roku na rok stale się powiększa. Być może nawet nie wiedziałeś, że pół godziny jazdy od twojego domu jest miejsce, w którym oferowany jest kurs kaligrafii, gdzie w taki szybki, efektowny sposób nauczysz się tak pięknie pisać.

Koszty

Pewnie teraz myślisz „Dobrze. Kurs, narzędzia jeszcze… Ile na to wszystko pójdzie pieniędzy?”
Rozwiewamy twoje obawy. Niewiele. Koszt pierwszych dwóch stalówek, obsadki, tuszu i papieru nie musi przekraczać nawet 15 złoty, a z pewnością wystarczy do nauki przez cały kurs kaligrafii i ćwiczeń domowych.
Na początek bowiem nie ma co wybierać drogich stalówek. Zwłaszcza, że pierwsza stalówka może pożyć kilka dni, bo niestety, ale początkowo będziemy ją po prostu maltretować. Innej drogi nauki pisania takim narzędziem nie ma – muszą być straty.
Najlepiej jest inwestować dopiero w późniejsze narzędzia, kiedy będziemy mieli pewne umiejętności i wiedzę.